Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej w Hiszpanii - ARCOmadrid

W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy ARCOmadrid - Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej odbywające się w stolicy Hiszpani.

Te znane na całym świecie targi co roku przyciągają wielu wystawców, ale przede wszystkim całą rzeszę odwiedzających. Od momentu powstania są jednym z głównych miejsc ekspozycyjnych międzynarodowego rynku sztuki współczesnej. ARCOmadrid stwarzają wyjątkową możliwość zaprezentowania się galeriom i artystom z Ameryki Południowej oraz półwyspu Iberyjskiego wyłamując się tym samym z dominującej europocentrycznej perspektywy. Kuratorka tegorocznej 42 edycji – Marin Fokidis jako temat przewodni targów wybrała „Morze Śródziemne”.

Madryt w ostatnim tygodniu stał się stolicą sztuki współczesnej, w której gościli przedstawiciele 214 galerii z 37 krajów. Targi odwiedziło ponad 100.000 osób, wśród których znajdowało się wielu kolekcjonerów i przedstawicieli galerii.

Program generalny składał się z różnorodnych ekspozycji wybranych przez Komitet Organizacyjny z ponad 170 galerii, a także z sekcji „Opening by Allianz” stworzonej dla 30 debiutujących na targach nowych galerii oraz sekcji "Never the Same. Latin American Art”, w której swoja ofertę pokazały galerie z Ameryki Południowej podkreślając tym samym historyczno-kulturowy związek między Półwyspem Iberyjskim, a terenami Ameryki Łacinskiej.

Pobyt na targach ARCOmadrid okazał się być niezwykłym czasem przepełnionym licznymi inspirującymi konwersacjami z ciekawymi osobami ze świata sztuki. Przekonaliśmy się, że nasza rodzima sztuka stoi na wysokim poziomie i mamy wiele wspólnego ze współczesna sztuka europejską.

IMG-20230225-WA0088